image Zelensky: Rusia e ka kthyer Donbasin e Ukrainës në 'ferr' - Sinjali

Zelensky: Rusia e ka kthyer Donbasin e Ukrainës në ‘ferr’

news image

“Ofensiva e rinovuar e Rusisë në Donbas të Ukrainës ka shkatërruar rajonin lindor dhe e ka kthyer atë në “ferr”, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, duke akuzuar Moskën për kryerjen e bombardimeve të pakuptimta, transmeton Gazeta Sinjali.

Pas dështimit për të marrë kryeqytetin e Ukrainës që nga fillimi i një pushtimi në shkallë të plotë në shkurt, Rusia po përdor artileri dhe forca të blinduara në masë në përpjekje për të kapur më shumë territor në Donbas, të përbërë nga zonat Donetsk dhe Luhansk, të cilat Moska pretendon në emër të pro-rusëve.

“Okupatorët po përpiqen të ushtrojnë edhe më shumë presion. Është ferr atje – dhe kjo nuk është një ekzagjerim, “tha Zelenskyy në një fjalim të vonë të enjten.

Ai tha se 12 persona ishin vrarë në “bombardimin brutal dhe absolutisht të pakuptimtë” të qytetit të Severodonetsk në rajonin e Luhansk të enjten.

“Ka greva të vazhdueshme në rajonin e Odesës, në qytetet e Ukrainës qendrore. Donbasi është shkatërruar plotësisht”, tha ai.

“Kjo është një përpjekje e qëllimshme dhe kriminale për të vrarë sa më shumë ukrainas, për të shkatërruar sa më shumë shtëpi, objekte sociale dhe ndërmarrje”.

Ministria e Mbrojtjes në Kiev tha të enjten se forcat ruse po pengonin civilët në Donbas që të iknin në territorin e kontrolluar nga ukrainasit.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: