image Vuçiq tregon se a ka afat të caktuar për arritjen e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi - Sinjali

Vuçiq tregon se a ka afat të caktuar për arritjen e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi

news image

Kreu i shtetit serb, Aleksandar Vuçiq ka folur për dialogun për normalizim të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke thënë se s’është caktuar ndonjë datë për rifillim të negociatave dhe se nuk ka ndonjë afat se deri kur duhet të arrihet një marrëveshje finale mes dy shteteve. 

Këto deklarata Vuçiq i ka bërë kur është pyetur rreth raportimeve në media se “Grenell është duke u nxituar” dhe se dëshiron që sa më shpejtë të arrijë një marrëveshje. 

Presidenti serb ka thënë se Përfaqësuesi Special Presidencial ka mohuar ekzistencën e një afati kohor për arritjen e marrëveshjes.  

Ai ka thënë se nëse do të ketë diçka do të informohen të gjithë. 

“Nëse do të ketë diçka për ndonjë bisedë, do të ju informojmë. Unë mezi pres që t’u them diçka të tillë. Kurrë nuk i kam ikur përgjegjësisë dhe gjithmonë kam dalë përpara qytetarëve me të vërtetën”, ka thënë Vuçiq.

Presidenti serb ka folur edhe rreth paralajmërimeve të Kosovës për vendosje të masave shtesë në fushën e tregtisë nga 15 qershori, duke thënë se një paralajmërim i tillë është i ndërlidhur me luftën e brendshme politike që po bëhet në Prishtinë. 

“Po përpiqem të dëgjojë mesazhet që vijnë nga Prishtina çdo ditë dhe të kuptoj se çfarë ata duan. Ne po bëjmë përpjekje për ndërtim të marrëdhënieve të mira, së pari për shkak të serbëve që jetojnë atje dhe për të pasur një shkëmbim tregtar normal dhe për t’i shërbyer paqes dhe stabilitetit”, ka theksuar ndër të tjera presidenti serb. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin