image Valverde zgjedhet lojtari i muajit në La Liga, mposht Lewandowskin
[wp-story id="814678"]

Futboll

Valverde zgjedhet lojtari i muajit në La Liga, mposht Lewandowskin

news image

Mesfushori i Real Madridit, Federico Valverde është zgjedhur lojtari më i mirë i muajit Shtator në La Liga.

Mesfushori e ka nisur edicionin e ri në formë të jashtëzakonshme me Real Madridin, duke nxitur akuzat e Carlo Ancelottit për të përmirësuar statistikat e golave të tij për këtë sezon.

Klubi kryeqytetas ka fituar të gjashtë ndeshjet e tyre në La Liga 2022/23 dhe kryeson tabelën, me Fede Valverde një nga performuesit e tyre të shquar, veçanërisht në shtator.

Real Madridi fitoi tre ndeshjet e tyre në La Liga këtë muaj dhe Valverde shënoi gola në dy prej tyre.

Uruguaiani shënoi golin e parë të skuadrës së tij në rikthimin kundër RCD Mallorca në ndeshjen e 5-të, dhe më pas vazhdoi të realizonte edhe në derbin kundër Atletico Madridit, duke shënuar golin e dytë në fitoren 2-1 si mysafir.

Valverde mposhti në këtë garë lojtarët si: Dani Parejo ( Villarreal CF), Robert Lewandowski (FC Barcelona), Samu Castillejo (Valencia CF), Luis Felipe (Real Betis), Brais Mendez (Real Sociedad) dhe Nico Williams (Athletic Club).

/GazetaSinjaliSport/