image Si mund ta parashikojnë motin kafshët? - Sinjali

Si mund ta parashikojnë motin kafshët?

news image

Ju mund të keni dëgjuar njerëzit të flasin për kafshët që parashikojnë motin, si shiu, nxehtësia ose stuhia. Por se si saktësisht kafshët tona shtëpiake mund t’i zbulojnë këto ndryshime të motit është një pyetje interesante.

Ne vendosëm të mësojmë më shumë rreth kësaj dhe do ju tregojmë shumë fakte interesante.

Dëgjimi

Shumë kafshë janë shumë më të ndjeshme ndaj tingujve, erërave dhe ndryshimeve të presionit atmosferik sesa njerëzit. Për shembull, macja juaj e shtëpisë mund të dëgjojë bubullima shumë të largëta, ndërsa ju mund të mos dyshoni për asgjë. Edhe pikërisht përpara një stuhie, veshët e maceve mund të zbulojnë rënie të menjëhershme të presionit atmosferik, kështu që është e mundur që macet të kenë mësuar ta lidhin këtë ndjenjë me ndryshimet e motit.

Presioni

Shkencëtarët kanë vënë re të njëjtën gjë në grupe peshkaqenësh kur i vëzhguan gjatë kushteve ekstreme të motit. Kur presioni atmosferik ra, disa peshkaqenë u futën më thellë aty ku ishte më i sigurt.

Zogjtë ndoshta mund të ndjejnë gjithashtu ndryshime të presionit atmosferik. Ata e përdorin këtë aftësi për të marrë vendime të ndryshme, duke filluar nga vendosja se kur dhe si të hanë deri te nëse duhet të fillojnë një migrim afatgjatë apo jo.

Temperatura

Më në fund, disa kafshë mund të dallojnë ndryshimet më të vogla të temperaturës së ajrit.

Për shembull, rrahjet e zemrës së një karkaleci varet drejtpërdrejt nga temperatura e rrethinës së tij, shkruan abcnews.

Karkalecat janë gjakftohtë dhe rritja e temperaturës rrit metabolizmin, duke u siguruar atyre më shumë energji për tkurrjet e muskujve ose, në këtë rast, cicërima.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin