COVID-19

Të infektuar

1158

Të shëruar

876

Të vdekur

30

Pandemia/ Shpërndarja e koronavirusit nëpër komunat e Kosovës

news image

Në Kosovë deri tani janë konfirmuar 224 raste të prekura me Covid-19, prej tyre 37 janë shëruar, ndërsa 6 raste kanë përfunduar me vdekje, të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Nga rastet e konfirmuara pozitive, sipas komunave prin Malisheva me 66 raste dhe aty gjendja nuk është fare e mirë. Sipas të dhënave, në këtë komunë janë prekur dhjetë fshatra ndërsa ka pasur katër burime të infeksionit.

Nga komunat e tjera, 25 raste janë nga Prishtina, 21 raste nga Vushtrria, 20 raste nga Mitrovica e Veriut, 18 raste nga Gjilani, 13 raste nga Kamenica, 10 raste nga Gjakova, 10 raste nga Zveçani, 7 raste nga Vitia, 6 nga Peja, 4 raste nga Podujeva, 3 raste nga Klina, 3 raste nga Fushë Kosova, 3 raste nga Prizreni, 3 raste nga Leposaviqi, 3 raste nga Suhareka, 2 raste nga Ferizaj, 2 raste nga Zubin Potoku, 2 raste nga Lipjani dhe me nga 1 rast Drenasi, Obiliqi dhe komuna e Shtimes.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke iu obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome.

Deri më sot janë kontaktuar dhe janë nën mbikëqyrje 3 mijë e 882 kontakte të rasteve./GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin