COVID-19

Të infektuar

11130

Të shëruar

6817

Të vdekur

381

Rusia aprovon ilaçin për trajtimin e koronavirusit

news image

Kompania farmaceutike ruse R-Pharm ka siguruar miratimin rregullator për përdorimin e ilaçit të saj antiviral” Coronavir”, për të trajtuar pacientët e infektuar nga COVID-19.

Miratimi vjen pas një studimi klinik në pacientë të infektuar me COVID-19, i cili tregoi se ilaçi është shumë efektiv në bllokimin e replikimit të SARS-CoV-2, koronavirusi që shkakton sëmundjen.

Sipas R-Pharm, shkruan Reuter “Coronavir është një nga ilaçet e para në Rusi dhe në botë që nuk zgjidh komplikimet e shkaktuara nga SARS-CoV-2, por lufton vetë virusin”.

Të dhënat e studimit zbuluan përmirësim në 55% të pacientëve ambulantë në ditën e shtatë të trajtimit me ilaçin, në krahasim me 20% të atyre me terapi standarde etiotropike.

Përveç kësaj, një dallim i rëndësishëm u vërejt në 14 ditë, shtoi ndërmarrja. Virusi u gjet të eliminohej në 77.5% të pacientëve COVID-19 në ditën e pestë të trajtimit me ilaçin Coronavir.

Në një deklaratë, drejtori mjekësor R-Pharm, Mikhail Samsonov tha: “Praktika klinike globale dhe studimi klinik që kemi kryer kanë konfirmuar se Coronavir vendos një ndalesë shumë më të shpejtë të infeksionit, si rezultat i bllokimit të tij efektiv të përsëritjes së virusit.”

Sipas Shefit të Studimeve Klinike të Institutit Qendror të Kërkimeve të Epidemiologjisë, Tatyana Ryzhentsova, droga hyri në testimin klinik në maj dhe është përdorur për të trajtuar më shumë se 110 pacientë të jashtëm deri më tani.

Muajin e kaluar, Rusia dha miratimin e përkohshëm për trajtimin COVID-19, Avifavir , prodhuar nga Fondi i Investimeve Direkte Ruse (RDIF) dhe ChemRar Group.

Thënë se është ilaçi i parë i vendit COVID-19, Avifavir është një version i përgjithshëm i ilaçit kundër gripit Avigan, i përdorur në Japoni që nga viti 2014 për të trajtuar forma të rënda të gripit.

RDIF tani po kërkon aprovimin për përdorimin e drogës për të trajtuar COVID-19 në shtëpi, vuri në dukje Reuters.

Avifavir dha të dhëna pozitive në provat e fazës II dhe III, si dhe gjatë muajit të parë të përdorimit në spital tek pacientët me fazat e hershme dhe të mesme të COVID-19. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin