image Rritet numri i të infektuarve me COVID-19, Franca me vendim të ri
[wp-story id="814678"]

Botë

Rritet numri i të infektuarve me COVID-19, Franca me vendim të ri

news image

Qeveria franceze ka marrë vendim për të vendosur shtetrrethim për 2/3 e vendit.

Ky ligj do të hyjë në fuqi nga dita e sotme, pas rekordit të rasteve të reja me COVID-19, ku 41.622 persona rezultuan pozitivë me këtë virus.

Totali i të infektuarve në këtë shtet arriti në 1 milionë, njëjtë si Spanja dhe Rusia.

Ndonëse një javë më parë ndërprerja e çdo lëvizje nga ora 21:00 deri në orën 06:00 u aplikua në Paris dhe 8 qytete të tjera, tani masat përfshijnë edhe 38 zona të tjera.

46 milionë banorë duhet ti binden ligjit të ri.

/Gazeta Sinjali/