image Rritet edhe më shumë numri i pacientëve të hospitalizuar me COVID-19 në Kosovë, 5 në gjendje të rëndë - Sinjali

Rritet edhe më shumë numri i pacientëve të hospitalizuar me COVID-19 në Kosovë, 5 në gjendje të rëndë

news image

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’, ka bërë të ditur se sot në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 214 pacientë me COVID-19 dhe pesë janë në gjendje të rënduar shëndetësore.

Sipas ShSKUK-së, 147 janë të konfirmuar me COVID-19 pozitivë dhe 77 janë me oksigjeno-terapi.

Njoftimi i plotë i ShSKUK-së:

12 gusht 2021, raport ditor nga ShSKUK, lidhur me rastet e spitalizuara me Covid-19

214 pacientë të shtrirë në klinikat Covid dhe spitalet e përgjithshme

147 të konfirmuar Covid-19 pozitivë

139 me oksigjeno-terapi5 në gjendje të rënduar shëndetësore

Në QKUK, 96 pacientë të shtrirë, 57 prej tyre Covid-19 pozitivë, 77 me oksigjeno-terapi

– Klinika Infektive, 55 pacientë-

Klinika e Pulmologjisë, 38 pacientë

– Klinika e Pediatrisë, 2 pacientë

Në spitalet e përgjithshme po trajtohen 112 pacientë, 90 prej tyre Covid-19 pozitivë, 62 me oksigjeno-terapi.

– Spitali i Prizrenit, 19 pacientë

– Spitali i Gjakovës, 48 pacientë

– Spitali i Pejës, 19 pacientë

– Spitali i Gjilanit, 20 pacientë

– Spitali i Mitrovicës, 8 pacientë

– Spitali i Vushtrrisë, 4 pacientë

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: