image Renault nuk do ta prodhojë më modelin Scenic - Sinjali

Renault nuk do ta prodhojë më modelin Scenic

news image

Sipas disa mediave, segmenti evropian i MPV-ve po humbet një tjetër përfaqësues sepse Renault po anulon modelin Scenic.

Kompania franceze nuk ofron më një MPV kompakte familjare me këtë emër në Evropë, një emër që ekziston që nga viti 1996 kur debutoi gjenerata e parë Scenic. Origjinali Scenic ka shitur më shumë se 2.8 milionë kopje gjatë ciklit të tij jetësor, por pasardhësi i tij modern nuk ka marrë kurrë vëmendjen që meritonte me vetëm 20,678 shitje vitin e kaluar. Për hir të krahasimit, në vitin 2011, Renault shiti 160,159 Scenik të gjeneratës së tretë të atëhershme të freskët në Kontinentin e Vjetër.

Prodhuesi francez i makinave nuk pranon më porosi për Scenic, megjithëse është e rëndësishme të theksohet se vëllai i tij me shtatë vende – Grand Scenic – është ende në shitje. Megjithatë, sipas Caradisiac , prodhimi i atij automjeti shumëfunksional me tre rreshta ulësesh do të përfundojë brenda pak muajsh.

Kështu Scenic i bashkohet Talisman, sedani kryesor i Renault, i cili gjithashtu u ndërpre kohët e fundit. Popullariteti në rritje i SUV-ve dhe kërkesa në rënie për limuzinat tradicionale, karvanët dhe MPV-të po i detyrojnë prodhuesit të braktisin disa nga modelet e tyre të vjetra.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin