image Presidenti slloven: Nëse lufta Ukrainë-Rusi vazhdon, tensionet zbresin në Ballkanin Perëndimor - Sinjali

Presidenti slloven: Nëse lufta Ukrainë-Rusi vazhdon, tensionet zbresin në Ballkanin Perëndimor

news image

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, vlerëson se nëse lufta Rusi-Ukrainë vazhdon të zgjasë, tensionet mund të zbresin edhe në Ballkanin Perëndimor.

Pahor këto komente për media i bëri gjatë vizitës në Turqi, ku është pritur nga presidenti turk Erdogan, e ku ka thënë se rajoni i Ballkanit Perëndimor meriton paqe.

“Nëse kjo luftë zgjat më shumë se sa që pritej, atëherë tensionet mund të zbresin drejt jugut, në Ballkanin Perëndimor”, tha Pahor.

“Dhe unë dua t’u them të gjithë shteteve dhe të gjithë liderëve se ky rajon e meriton paqen, sigurinë dhe mirëqenien”, shtoi presidenti slloven.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin