image Presidenti Biden evakuohet me familje, shkak përplasja e dy avionëve mbi shtëpinë e tij - Sinjali

Presidenti Biden evakuohet me familje, shkak përplasja e dy avionëve mbi shtëpinë e tij

news image

Joe Biden u evakuua pasi dy avionë ushtarakë u përplasën dhe një avion i lehtë u fut në hapësirën ajrore mbi shtëpinë e presidentit në plazhin Delaware, transmeton Gazeta Sinjali.

79-vjeçari dhe gruaja e tij Jill u dërguan me shpejtësi nga shtëpia në vendin e sigurt në Rehoboth pas incidentit të së shtunës pasdite.

Hetimi paraprak zbuloi se avioni i vogël privat hyri ‘gabimisht’ në hapësirën e kufizuar ajrore dhe nuk kishte ‘asnjë kërcënim për presidentin ose familjen e tij’, konfirmoi një zëdhënës i Shërbimit Sekret.

Detajet e sigurisë, e cila është caktuar për të intervistuar pilotin, pretendon se kapiteni nuk po përdorte kanalet e duhura të radios dhe nuk ndoqi një njoftim të lëshuar më parë për avionët ose udhëzimet e publikuara të fluturimit.

Që atëherë, presidenti dhe zonja e parë janë kthyer në rezidencë.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: