image Pak ditë përpara se të vdiste, kompozitori Stephen Sondheim reflektoi: "Kam qenë me fat" - Sinjali

Pak ditë përpara se të vdiste, kompozitori Stephen Sondheim reflektoi: “Kam qenë me fat”

news image

Mjeshtri i muzikës amerikane, Stephan Sondheim ka vdekur dje, në moshën 91-vjeçare, në shtëpinë e tij në Roxbury, Connecticut.

Në një intervistë të dielën, pak dite përpara se të vdiste, kompozitori dhe tekstshkruesi 91 vjeç, diskutoi me kënaqësi për shfaqjet e tij në Broadway dhe jashtë saj, si dhe për një film të ri që do të publikohej.

Stephen Sondheim qëndroi pranë pianos shkëlqyese në dhomën e tij, i rrethuar nga postera të prodhimeve ndërkombëtare të shumë muzikaleve të tij të famshme dhe buzëqeshi ndërsa pyeti nëse një vizitor mund të ishte i interesuar të dëgjonte këngë nga një shfaqje në të cilën kishte punuar prej vitesh, por ende nuk kishte mbaruar, shkruan The New York Times, transmeton Gazeta Sinjali.

Dhe tani do të dëshironit të dëgjoni rezultatin?” pyeti ai. Sigurisht, përgjigja ishte po. “A keni pak kohë?” Pyeti ai, para se të qeshte, me një ndjesi të keqe: “Është nga një shfaqje e quajtur ‘Fat i shëndosh’!

Ishte e diel pasdite, pesë ditë më parë, kur zoti Sondheim, 91 vjeç, më kishte mirëpritur në shtëpinë e tij prej shumë kohësh në fshat për një intervistë 90-minutëshe me të dhe regjisoren e teatrit Marianne Elliott rreth një ringjalljeje të “Company” që tani është në pamje paraprake, në Broadway. Do të rezultonte të ishte intervista e tij e fundit e madhe.

Kishte pak tregues se zoti Sondheim, një nga kantautorët më të mëdhenj në historinë e teatrit muzikor, nuk ishte mirë. Ai ishte i kthjellët, me opinione të forta dhe me shaka, si me ngacmimet për muzikalin e tij final të papërfunduar prej kohësh. Në një moment ai u ankua se kujtesa e tij nuk ishte aq e fortë sa kishte qenë, por gjithashtu po tregonte me lehtësi anekdota nga një gjysmë shekulli më parë.

Ai kishte pak vështirësi në lëvizjen – duke përdorur një bastun, duke kërkuar ndihmë për të hipur dhe për t’u zbritur nga karriget dhe kishte dhimbje të dukshme gjatë ecjes – të cilën ai ia atribuoi një dëmtimi. I pyetur për gjendjen e tij shëndetësore, ai u përgjigj duke trokitur në një tavolinë druri dhe duke thënë: “Jashtë kyçit të këmbës sime të ndrydhur, në rregull”.

Ai ishte i angazhuar deri në fund. Më 14 nëntor ai mori pjesë në hapjen e një ringjalljeje jashtë Broadway të muzikalit të tij “Assassins”, drejtuar nga John Doyle në Classic Stage Company . Natën tjetër ai shkoi në pamjen e parë pas mbylljes për ringjalljen e “Company” në Broadway – një prodhim i riimagjinuar , që hapet më 9 dhjetor, në të cilin protagonisti, i cili tradicionalisht është luajtur nga një burrë, tani luhet nga një grua. . Dhe vetëm këtë javë, dy ditë para se të vdiste, ai bëri një film me dy koka, duke parë një matinee të së mërkurës të ” Is This a Room ” dhe një shfaqje në mbrëmje të “Dana H. “, dy shfaqje të shkurtra dokumentare në Broadway.

Mezi pres“, tha ai ndërsa priste të shihte ato shfaqje. “Unë mund t’i nuhas të dyja dhe sa shumë do t’i dua“.

Ai nuk ishte i prirur të bënte ndonjë deklaratë madhështore për shtetin e Broadway. “Unë nuk marr përmbledhje – Unë kurrë nuk kam marrë përmbledhje“, tha ai. “Ku Broadway? Unë nuk i përgjigjem pyetjes. Kush e di. Nuk më intereson vërtet. Kjo është e ardhmja. Çfarëdo që të ndodhë do të ndodhë”.

Një gjë që ai shpresonte se do të ndodhte: një tjetër muzikore. Për vite me radhë ai kishte bashkëpunuar me dramaturgun David Ives dhe regjisorin Joe Mantello në një muzikal të ri, më i fundit i titulluar “Square One”, përshtatur nga dy filma të drejtuar nga Luis Buñuel.

Akti i parë është i bazuar në “Sharmi i matur i borgjezisë” dhe akti i dytë është i bazuar në “Engjëlli shfarosës“, – shpjegoi ai gjatë intervistës. “Nuk e di nëse duhet ta heq të ashtuquajturin komplot, por akti i parë është një grup njerëzish që përpiqen të gjejnë një vend për të ngrënë darkë, dhe ata hasin në të gjitha llojet e gjërave të çuditshme dhe surreale, dhe në akti i dytë, ata gjejnë një vend për të ngrënë darkë, por nuk mund të dalin jashtë”.

I pyetur nëse kishte ndonjë kuptim se kur mund të përfundonte, zoti Sondheim tha: “Jo“.

Pse shpresonte të vazhdonte të punonte kur thjesht mund të gëzonte vlerësim?

Çfarë do të bëj tjetër?” ai pyeti. “Unë jam shumë i vjetër tani për të bërë shumë udhëtime, më vjen keq ta them. Çfarë tjetër do të bëja me kohën time përveçse të shkruaja?

Dhe a shkruante ai çdo ditë në javët e tij të fundit? “Jo, unë jam një zvarritës,” tha ai. “Kam nevojë për një bashkëpunëtor që më shtyn, që bëhet i paduruar”.

Kur u theksua se ai kishte qenë një zvarritës gjatë gjithë karrierës së tij dhe se dukej se i kishte funksionuar, ai tha: “Po, kam. Po, mendoj përgjithmonë. Jo kur isha një adoleshent i uritur – kur doja kaq shumë të bëja një shfaqje, nuk mendoj se isha një zvarritëse atëherë. Por sapo kisha kryer një shfaqje, mendoj se një pjesë e imja u bë dembel”.

Por me shfaqjet e tij në Broadway dhe jashtë saj, dhe me një adaptim të madh filmik të “West Side Story” që do të publikohej, zoti Sondheim po ndihej qartësisht mirë për pritjen aktuale të punës së tij.

Në produksionin e ri të “Company”, protagonistin, të cilin tradicionalisht e luan një burrë, luan një grua, Katrina Lenk, qendër. Kredia…Sara Krulwich/The New York Times

Ai konfirmoi mungesën e tij prej kohësh të interesit për muzikalët e filmave, duke thënë: “Duke u rritur, isha një fans i madh i filmave dhe i vetmi zhanër që nuk isha adhurues ishte muzikalja – më pëlqeu këngët, por jo muzikalet”.

Por padyshim që ai ishte i kënaqur me adaptimin filmik të “West Side Story” të drejtuar nga Steven Spielberg, një muzikal për të cilin zoti Sondheim shkroi tekstin, që është planifikuar të dalë muajin e ardhshëm. “Unë mendoj se është thjesht e mrekullueshme,” tha ai. Ai shtoi, “Gjëja më e mirë për këtë është njerëzit që mendojnë se e dinë se muzika do të ketë surpriza.”

Ai mezi priste edhe më shumë në muajt në vijim: një produksion i ri i “Into the Woods”, për të cilin z. Sondheim shkroi muzikën dhe tekstin, është planifikuar të vihet në skenë nga Encores! program në Qendrën e qytetit të Nju Jorkut majin e ardhshëm. Gjithashtu, z. Sondheim zbuloi, New York Theatre Workshop shpreson të vërë në skenë një ringjallje të “Merrily We Roll Along”, për të cilën ai shkroi muzikën dhe tekstin, të drejtuar nga Maria Friedman, e cila më parë ka drejtuar produksione të mirëpritura në Londër. dhe Boston.

I pyetur se cilin prej emisioneve të tij do të dëshironte më shumë të ringjallte më pas, ai u shfaq i trullosur. “Çfarë do të doja të shihja përsëri që nuk e kam parë për një kohë? Do të më duhej të mendoja për këtë, sepse shumë nga shfaqjet për të cilat kam qenë shkrimtar janë bërë në vitet e fundit”. Ai shtoi: “Kam qenë me fat. Kam pasur ringjallje të mira të shfaqjeve që më pëlqejnë”.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin