image Kremlini: Marrëdhëniet Rusi-SHBA në "pikën më të ulët" pas incidentit me dron mbi Detin e Zi
[wp-story id="814678"]

Botë

Kremlini: Marrëdhëniet Rusi-SHBA në “pikën më të ulët” pas incidentit me dron mbi Detin e Zi

news image

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe SHBA-së janë në “pikën më të ulët” dhe në një “gjendje të mjerueshme”, u tha gazetarëve të mërkurën zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, pasi ushtria amerikane tha se një avion luftarak rus detyroi një dron të Forcave Ajrore të SHBA të rrëzohej në Detin e Zi.

Sipas Peskov, presidenti rus Vladimir Putin u informua për incidentin, por nuk pati asnjë kontakt në nivelin më të lartë mes Moskës dhe Uashingtonit.

Peskov shtoi se “Rusia nuk e refuzoi dialogun konstruktiv dhe nuk po e refuzon atë tani”.

Ai vuri në dukje një deklaratë të Ministrisë ruse të Mbrojtjes të botuar të martën duke pretenduar se nuk kishte kontakt fizik midis avionit.

“Unë sugjeroj që të përqendroheni në deklaratën e Ministrisë së Mbrojtjes, e cila thotë qartë se nuk është përdorur asnjë armë dhe nuk ka pasur kontakt fizik”, tha Peskov.

Droni po kryente operacione rutinë në hapësirën ajrore ndërkombëtare të martën kur u “kap dhe godit nga një avion rus, duke rezultuar në një përplasje dhe humbje të plotë të MQ-9”, gjenerali i Forcave Ajrore James B. Hecker, komandant i US Air Forcat e Evropës dhe Forcat Ajrore të Afrikës, thuhet në një deklaratë.

Ambasadori rus në SHBA tha se Rusia nuk dëshiron “konfrontim” me SHBA-në, por “siç e shohim ne, avionët amerikanë nuk kanë punë të jenë pranë kufirit rus”.

Incidenti shënon herën e parë që avionët ushtarakë rusë dhe amerikanë kanë rënë në kontakt të drejtpërdrejtë fizik që kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë pak më shumë se një vit më parë dhe ka të ngjarë të rrisë tensionet midis dy kombeve, me SHBA-të që i quan veprimet e Rusisë “të pamatur, për mjedisin”. jo të shëndoshë dhe joprofesionale.”

/GazetaSinjali/