image Kastorët lënë kanadezët pa internet - Sinjali

Kastorët lënë kanadezët pa internet

news image

Kastorët këputën kabllot me fibra optike në një komunitet kanadez për 36 orë.

Rreth 900 klientë të ofruesit kanadez të internetit Telus në komunitetin prej 2,000 banorësh të Tumbler Ridge në British Columbia u shkëputën nga interneti për një total prej 36 orësh të shtunën dhe të dielën sepse kastorët kishin dëmtuar kabllot me fibra optike, raporton transmetuesi kanadez CBC, transmeton Telegrafi.

Kabllo e dëmtuar në disa vende

Kastorët kishin kafshuar kabllot në disa vende dhe kishin shkaktuar shumë dëme, tha një zëdhënëse e ofruesit për CBC.

Brejtësit thuhet se kanë gërmuar një metër nën tokë. Pasi kishin gërvishtur tubin me trashësi 12 centimetra, ata prenë kabllot me fibra optike.

Gabimi u ndreq pas 36 orësh

Pas 36 orësh, teknikët e ofruesit ishin në gjendje të rregullonin dëmin.

Sipas CBC, puna e tyre u bë më e vështirë sepse toka në zonë ishte ende pjesërisht e ngrirë. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin