image Kalimet e emigrantëve: 75 persona të humbur pasi një varkë u fundos në brigjet e Tunizisë - Sinjali

Kalimet e emigrantëve: 75 persona të humbur pasi një varkë u fundos në brigjet e Tunizisë

news image

Shtatëdhjetë e pesë persona rezultojnë të zhdukur pasi një varkë e mbushur me emigrantë u fundos pranë Tunizisë, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM), transmeton Gazeta Sinjali.

IOM tha se 24 persona ishin shpëtuar nga anija, e cila u largua nga plazhet e Zawara në veri të Libisë dhe u fundos në brigjet e Sfax.

Një zyrtar tunizian i sigurisë i tha agjencisë së lajmeve Reuters se roja bregdetare kishte gjetur një trup.

Mesdheu qendror, që lidh Libinë me Italinë ose Maltën, është rruga më e rrezikshme e migrimit në botë, thotë IOM.

Agjencia e OKB-së vlerëson se më shumë se 1,500 njerëz vdiqën ose u zhdukën në zonë në vitin 2021 dhe më shumë se 500 deri më tani në 2022.

Në muajt e fundit, dhjetëra njerëz janë mbytur në brigjet e Tunizisë.

Qindra mijëra njerëz kanë bërë kalimin e rrezikshëm të Mesdheut vitet e fundit.

Shifrat nga Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët (UNHCR) treguan se më shumë se 123,000 migrantë mbërritën në Itali në vitin 2021, krahasuar me më shumë se 95,000 në 2020.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin