image Ja cilat kategori të personave do të vaksinohen të parët në Kosovë - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

97.996

Të shëruar

82.064

Të vdekur

1.988

Ja cilat kategori të personave do të vaksinohen të parët në Kosovë

news image

Ministria e Shëndetësisë ka dalë me një njoftim pasi COVAX ka konfirmuar se Kosova do të furnizohet deri në maj me vaksina, transmeton Gazeta Sinjali.

Nga MSH është thënë se Kosova në raundin e parë do të marrë 100 mijë e 800 doza të vaksinave të COVAX, derisa ka treguar se cilat kategori do të vaksinohen të parët.

Sipas MSH-së, të parët që do të vaksinohen do të jenë punëtorët shëndetësorë, personat e moshuar mbi 80 vjeç dhe të moshuarit e qytetarët me sëmundje kronike. /Gazeta Sinjali/Shpërndaje artikullin