image Ish-shefi britanik i inteligjencës: Putini është i sëmurë dhe do të mbyllet në çmendinë - Sinjali

Ish-shefi britanik i inteligjencës: Putini është i sëmurë dhe do të mbyllet në çmendinë

news image

Ish-kreu i inteligjencës britanike parashikoi se presidenti rus Vladimir Putin do të jetë jashtë pushtetit vitin e ardhshëm dhe në një institucion mjekësor për sëmundje afatgjatë, transmeton Gazeta Sinjali.

Sir Richard Dearlove ishte kreu i Shërbimit të Inteligjencës Sekrete të Mbretërisë së Bashkuar, i njohur gjithashtu si MI6, nga viti 1999 deri në 2004. Ai i bëri parashikimet për Putin të mërkurën gjatë një episodi të edicionit One Decision, të cilin ai e drejton.

“Unë mendoj se ai do të largohet deri në vitin 2023. Por ndoshta në sanatorium, nga i cili ai nuk do të dalë si udhëheqësi i Rusisë,” tha ai, duke shtuar se sanatoriumi do të ishte një mënyrë për ta larguar Putinin nga pushteti pa një grusht shteti.

Parashikimi i Dearlove është në hap me raportet e tjera të fundit që sugjerojnë se Putin është i sëmurë dhe së shpejti mund të humbasë pushtetin.

Christo Grozev i Bellingcat, një ekspert për sigurinë ruse, tha javën e kaluar se zyrtarët e lartë të sigurisë së Kremlinit besojnë se lufta në Ukrainë është “e humbur” dhe se Putini po humbet kontrollin e tij në pushtet.

Shefi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, gjeneralmajor Kyrylo Budanov tha për Sky News javën e kaluar se Putin ishte në “një gjendje shumë të keqe psikologjike dhe fizike dhe ai është shumë i sëmurë”. Budanov tha gjithashtu se ishte “optimist” se Ukraina do të mbizotëronte dhe se lufta do të “mbaronte deri në fund të vitit”.

Ish-spiuni britanik Christopher Steele kohët e fundit tha se burimet i thanë atij se Putin është i sëmurë rëndë dhe rregullisht i lë takimet për trajtim mjekësor, duke kontribuar në “rritja e rrëmujës në Kremlin”. Steele, i cili drejtoi tavolinën e Rusisë të MI6-së për vite me radhë, përpiloi dosjen famëkeqe Trump-Rusi, pjesa më e madhe e së cilës u diskreditua.

Gjendja shëndetësore e Putinit nuk mund të konfirmohet, megjithëse kushtet e tij të përfolura përfshijnë sëmundje si çmenduria, sëmundja e Parkinsonit dhe kanceri i gjakut.

Dearlove tha gjithashtu se nuk ka asnjë plan pasardhës në udhëheqjen ruse, por tha se nëse Putini hynte në një institucion mjekësor, personi më i mundshëm për t’u ngritur është Nikolai Patrushev, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin