image Ish-diplomati serb: Ideja e “Serbisë së madhe” do të nënkuptonte ndarjen e Kosovës - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

106.914

Të shëruar

99.628

Të vdekur

2.225

Ish-diplomati serb: Ideja e “Serbisë së madhe” do të nënkuptonte ndarjen e Kosovës

news image

Ish-diplomati serb, Zoran Millivojeviq tha se ideja e krijimit të një “Serbie të Madhe” dhe një “Shqipërie të Madhe”, e cila sipas raporteve të mediave në rajon erdhi nga kryeministri slloven Janez Jansha, nuk ka gjasa të realizohet dhe nuk është në interesin e Serbisë.

Nuk ka asnjë konfirmim të këtij informacioni. Borut Pahor e mohoi atë në një mënyrë sikur pozicioni slloven se sovraniteti dhe integriteti territorial i BeH është një çështje e padiskutueshme. Ambasada e SHBA-së në Sarajevë gjithashtu e mohoi atë. Unë nuk jam i sigurt nëse ka pasur apo jo letër”, tha Millivojeviq.

Ai theksoi se ajo që është e sigurt dhe ajo që duhet të merret parasysh është se amerikanët dhe evropianët nuk do të heqin dorë nga Bosnja e Hercegovina në favor të Kroacisë ose Serbisë.

Kjo histori nuk i konvenon aspak Serbisë sepse do të nënkuptojë një zgjidhje përfundimtare të çështjes së Kosovës dhe Metohisë në dëm të Serbisë dhe interesave serbe. Kjo thjesht nuk është një tezë dhe nuk na shkon ta përmendim përsëri “Serbinë e Madhe”. Përfundimi do të ishte që Serbia duhet të fajësohet për situatën në rajon dhe për problemet që lidhen me stabilitetin dhe sigurinë në këtë zonë. Kjo vështirë se mund të na përshtatet në asnjë mënyrë”, tha ai.

Millivojeviq beson se ideja e krijimit të një “Shqipërie të Madhe” është gjithashtu e parealizueshme.

Sigurisht që teza në lidhje me” Shqipërinë e Madhe “nuk mund të kalojë, sepse ky projekt vë në pikëpyetje sovranitetin dhe integritetin territorial të Greqisë dhe Maqedonisë Veriore, Malit të Zi dhe Serbisë. Është diçka që vështirë se mund të kalojë dhe të marrë dritën jeshile në qendrat perëndimore të pushtetit, pavarësisht nga mbështetja dhënë faktorit shqiptar”, shprehet Millivojeviq. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin