image Ish-diplomati amerikan: Ukraina ti jap territor Rusisë - Sinjali

Ish-diplomati amerikan: Ukraina ti jap territor Rusisë

news image

Ish-diplomati amerikan Henry Kissinger, gjatë fjalimit në Davos, ka propozuar që në mënyrë që të ndalet lufta, Ukraina ti jap territor Rusisë.

Fituesi i çmimit NOBEL, ka këshilluar Ukrainën të fillojë sa më shpejt bisedimet, para se tensionet të mos rriten edhe më shumë.

98 vjeçari ka shtuar se pozita e Rusisë në Evropë nuk duhet të nënvlerësohet dhe se mundësia më e mirë është që kufiri mes Ukrainës dhe Rusisë të jetë ashtu siç ka qenë më parë, duke aluduar në faljen e Krimesë nga lideri sovjetik Kliment Voroshilov në 1954.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin