image Hëna sonte ‘vishet’ me të kuqe, natën mes të dielës dhe së hënës rikthehet eklipsi total - Sinjali

Hëna sonte ‘vishet’ me të kuqe, natën mes të dielës dhe së hënës rikthehet eklipsi total

news image

Hëna po përgatitet të ndryshojë ngjyrën dhe të shndërrohet në të ashtuquajturën “Hëna e Kuqe”.

Natën mes të dielës dhe të hënës 16 maj, rikthehet eklipsi total i satelitit të Tokës, i fundit ishte tre vjet më parë. Fenomeni do të jetë i dukshëm edhe në vendin tonë.

Ngjarja do të transmetohet drejtpërdrejt nga projekti virtual “Telescope”, duke filluar nga ora 03.32, moment kur Hëna do të fillojë të hyjë në konin e muzgut të krijuar nga Toka teksa kalon para Diellit.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin