image Gjenerali i njohur amerikan: Nëse Rusia përdorë armë nukleare, SHBA do t’i shkatërrojë trupat ruse
[wp-story id="814678"]

Botë

Gjenerali i njohur amerikan: Nëse Rusia përdorë armë nukleare, SHBA do t’i shkatërrojë trupat ruse

news image

SHBA dhe aleatët e saj do të shkatërronin trupat dhe pajisjet e Rusisë në Ukrainë – si dhe do të fundosnin flotën e saj të Detit të Zi – nëse presidenti rus Vladimir Putin përdor armë bërthamore në vend, paralajmëroi të dielën ish drejtori i CIA-s dhe gjenerali i ushtrisë me katër yje në pension, David Petraeus.

Petreaus tha se ai nuk kishte folur me këshilltarin e sigurisë kombëtare Jake Sullivan për reagimin e mundshëm të SHBA ndaj përshkallëzimit bërthamor nga Rusia, për të cilën zyrtarët e administratës kanë thënë se i është komunikuar vazhdimisht Moskës.

Paralajmërimi vjen disa ditë pasi Putin shprehu pikëpamjet që shumë e kanë interpretuar si një kërcënim për një luftë më të madhe midis Rusisë dhe Perëndimit.

I pyetur nëse përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia në Ukrainë do të sillte Amerikën dhe NATO-n në luftë, Petreaus tha se nuk do të ishte një situatë që të nxiste nenin 5 të aleancës, i cili kërkon një mbrojtje kolektive. Kjo është për shkak se Ukraina nuk është pjesë e NATO-s – megjithatë, një “përgjigje e SHBA-së dhe NATO-s” do të ishte e nevojshme, tha Petreaus.

Petreaus pranoi se gjasat që rrezatimi do të shtrihej në vendet e NATO-s nën ombrellën e nenit 5 mund të interpretohet ndoshta si një sulm ndaj një anëtari të NATO-s.

“Ndoshta ju mund ta bëni këtë në këtë rast”, tha ai. “Rasti tjetër është se kjo është aq e tmerrshme sa duhet të ketë një përgjigje – nuk mund të mbetet pa përgjigje”.

Megjithatë, me rritjen e presionit ndaj Putinit pas arritjeve të Ukrainës në lindje të vendit sipas deklaratës së aneksimit të javës së kaluar dhe rezistencës ndaj përpjekjeve të mobilizimit brenda Rusisë në rritje, Petreaus tha se udhëheqësi i Moskës ishte “i dëshpëruar”.

“Realiteti i fushëbetejës me të cilin përballet është, mendoj, i pakthyeshëm”, tha ai.

“Në një moment do të duhet të ketë njohje të kësaj. Në një moment do të duhet të ketë një lloj fillimi të negociatave, siç ka thënë Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, do të jetë fundi përfundimtar”.

Por, Petreaus paralajmëroi, “mund të bëhet akoma më keq për Putinin dhe Rusinë. Madje edhe përdorimi i armëve bërthamore taktike në fushën e betejës nuk do ta ndryshojë aspak këtë”. Megjithatë, ai shtoi, “duhet ta merrni seriozisht kërcënimin”.

Senatori Marco Rubio, anëtari republikan i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit i tha CNN se Putini ishte në dy zgjedhje: të vendoste linja mbrojtëse ose të tërhiqej dhe të humbiste territorin.

Rubio tha se ai besonte se ishte “shumë e mundur” që Putini të mund të godiste pikat e shpërndarjes ku furnizimet e SHBA dhe aleatëve po hyjnë në Ukrainë, duke përfshirë brenda Polonisë. Senatori e pranoi kërcënimin bërthamor, por ai tha se shumica e shqetësimeve për “një sulm rus brenda territorit të NATO-s, për shembull, duke synuar aeroportin në Poloni ose ndonjë pikë tjetër shpërndarjeje”.

“NATO do të duhet t’i përgjigjet kësaj”, tha ai. “Si do të përgjigjet, mendoj se shumë do të varet nga natyra e sulmit dhe shkalla dhe shtrirja e tij”.

Por, si një senator i informuar në informimet e Pentagonit, Rubio rezistoi që të fliste nëse ai kishte parë prova se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore kundër Ukrainës.

“Sigurisht, rreziku është ndoshta më i lartë sot se sa ishte një muaj më parë,” tha Rubio, duke parashikuar se Rusia ndoshta do të ndërmerrte një hap të ndërmjetëm./Nacionale/

/GazetaSinjali/