image Disa dokumentarë edukues për fëmijë dhe adoleshentë - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

55.135

Të shëruar

48.572

Të vdekur

1.399

Disa dokumentarë edukues për fëmijë dhe adoleshentë

news image

Ka shumë dokumentarë të cilët u dedikohen fëmijëve dhe adoleshentëve. Por, jo të gjithë janë edukues dhe arsimues. Më poshtë gjeni disa prej dokumentarëve që cilësohen si edukues, shkruan CNN, transmeton Gazeta Sinjali.

1.’Spellbound’

Ky dokumentar është i vitit 2002, i cili flet për një grup studentash ambiciozë me prejardhje të ndryshme.

2.’He Named Me Malala’

Lufta e guximshme e Malala Yousafzai për arsimin e vajzave shpaloset në këtë dokumentar të vitit 2015, i cili kap momentet para dhe pasi ajo u sulmua nga Talibanët për mendimet e saj.

3.’Jane’

Është një shembull frymëzimi se si Jane Goodall bëri histori me shpikjen e saj.

4. ‘Underwater Dreams’

Ky dokumentar i vitit 2014 flet për një konkurs të robotikës – por ka të bëjë edhe me imigracionin, këmbënguljen, zgjuarsinë dhe mundësitë e studentëve.

5.’Babies’

Ky dokumentar tregon vitin e parë të një fëmije në katër pjesë të ndryshme të botës: Mongoli, Namibi, Japoni dhe SHBA.

/Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin