image “Derby d’Italia” përfundon me dramë dhe me një rrebesh golash

Futboll

“Derby d’Italia” përfundon me dramë dhe me një rrebesh golash

Juventus mposhti Interin pas një drame në gjithë ndeshjen, e që ishte e vlefshme për xhiron e 37-të të Serie A-së, shkruan Sinjali Sport.

“Bianconeri” e mposhti rivalin “Nerazzurri” me rezultat 3-2, pas shumë ngjarjeve të ndryshme gjatë gjithë lojë.

Juventusi kaloi në epërsi e para nëpërmjet Cristiano Ronaldos, që realizoi pas kthimit të topit nga penaltia e humbur, më pas mysafirët barazuan me Lukakun, pastaj në fund të pjesës së parë Cuadrado kaloi në epërsi vendasit duke shkuar në zhveshtore me epërsi.

Pjesa e dytë ishte edhe më dramatike, ku Bentancur në minutën e 55-të u ndëshkua me karton të kuq, pas këtij rasti Pirlo e largoi nga loja Ronaldon, duke u munduar që ta ruajë rezultatin.

Por kjo nuk shkoj gjatë, pasi kapiteni i skuadrës Chiellini realizoi autogol në minutën e 83-të.

Performancen fantastike të Cudrados, nuk e lejoj vet kolumbiani të shkoj huq, pasi që vet në minutën e 88-të e nxori një penalti të cilën e akordoi personalisht në mungesë të Ronaldos duke ia siguruar fitoren e rëndësishme ekipit të tij.

Kjo nuk ishte e tëra në këtë përballje, sepse Brozovic u përkujdes edhe për një karton të kuq pas ndërhyrjes në Cuadradon.

Me këtë fitore “zonja e vjetër” ngritët në pozitën e katërt me 75 pikë, mirëpo një lojë më shumë se Napoli që ka dy pikë më pak.

Interi nuk ndryshon në renditje edhe pas humbje, duke e ditur që është kampion i këtij sezoni.