COVID-19

Të infektuar

4512

Të shëruar

2156

Të vdekur

97

Deputetja e AAK-së: Qeveria i ka votat, janë 62 apo 63

news image

Deputetja nga radhët e AAK-së, Time Kadriaj, pohon se koalicioni LDK-AAK-Nisma i ka votat e mjaftueshme për formimin e qeverisë. Sipas saj janë 62 apo 63 vota.

“Besoj që qëndrimi i Aleancës është i ditur do të votojnë të gjithë deputetët e kësaj partie, qeveria i ka votat, janë më shumë se 62, apo 63 deputetë që do ta votojnë qeverinë Hoti”, deklaroi ajo.

Sa i përket Listës Serbe, ajo vlerëson se asnjë qeveri nuk është formuar pa këtë të fundit, andaj nuk e sheh si problem.

“Është kategori kushtetuese edhe Lista Serbe dhe asnjëherë asnjë qeveri nuk është formuar pa Listën Serbe, të gjithë jemi deputet pavarësisht orientimeve politike dhe regjionale…. Nuk e besoj nuk do të varet të gjithë janë deklaruar unanimisht që do ta votojnë dhe sot do ta shihni rezultatin”, vijoi Kadrijaj.

Kjo seancë po mbahet pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, të datës 28 maj, ku kjo e fundit i dha të drejtë presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për ta mandatuar Hotin, për formimin e qeverisë së re.  /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin