image Dëmet e uraganit në Florida dhe Karolinat janë në dhjetëra miliarda dollarë
[wp-story id="814678"]

Botë

Dëmet e uraganit në Florida dhe Karolinat janë në dhjetëra miliarda dollarë

news image

Uragani Ian kaloi përmes Virxhinias herët këtë mëngjes, ndërsa popullatat e goditura nga uragani në Florida dhe Karolina e Veriut dhe e Jugut presin rimëkëmbjen nga një fatkeqësi që pritet të kushtojë dhjetëra miliarda dollarë.

Të paktën 53 vdekje të lidhura me stuhinë janë konfirmuar që kur Ian u përplas në bregun e Gjirit të Floridës me forcë katastrofike të mërkurën si një uragan i kategorisë 4 me erëra maksimale 150 milje në orë. Qindra njerëz u shpëtuan.

Zyra e sherifit në qarkun bregdetar Lee të Floridës tha se 42 persona kishin vdekur dhe 11 vdekje të tjera u konfirmuan nga zyrtarët në katër qarqe fqinje. Pasi përmbytja është tërhequr pjesërisht, ekipet e kërkim-shpëtimit po hyjnë në zonat që fillimisht ishin shkëputur nga bota e jashtme.

Joe Biden do të vizitojë Porto Rikon

Presidenti Joe Biden dhe zonja e parë Jill Biden do të shikojnë nga afër shkatërrimin në Florida të mërkurën, njoftoi Shtëpia e Bardhë të shtunën. Joe dhe Jill Biden do të vizitojnë Porto Rikon të hënën, ku qindra mijëra njerëz janë ende pa energji elektrike, dy javë pasi uragani Fiona goditi ishullin.

Kuba e ka rikthyer energjinë pasi Ian la të gjithë vendin me 11 milionë banorë pa energji, ndërsa shtëpitë dhe të korrat u shkatërruan.

Autoritetet në Karolinën e Veriut thanë se të paktën katër persona u vranë. Asnjë vdekje nuk u raportua në Karolinën e Jugut, e cila u godit nga Ian të premten.

Duke vazhduar në tokë, Ian u bë një stuhi më e dobët post-tropikale.

/GazetaSinjali/