image Biden për variantin e ri të COVID-19: Shkak për shqetësim, jo për panik - Sinjali

Biden për variantin e ri të COVID-19: Shkak për shqetësim, jo për panik

news image

Presidenti amerikan Joe Biden e ka quajtur variantin Omicron Covid-19 “shkak për shqetësim, jo shkak për panik” një ditë pasi u zbulua në Amerikën e Veriut.

Ai tha se nuk e sheh nevojën për një bllokim të ri “për momentin… nëse njerëzit janë të vaksinuar dhe mbajnë maskat e tyre”.

Rastet janë gjetur në Kanada dhe SHBA-ja ka vendosur ndalime udhëtimi në tetë vende të Afrikës Jugore.

Zoti Biden shtoi se kompanitë farmaceutike po bënin plane emergjente për injektime të reja nëse ato nevojiten.

Në Shtëpinë e Bardhë të hënën, presidenti tha se ishte “pothuajse e pashmangshme” që Omicron, i raportuar për herë të parë nga Afrika e Jugut, të gjendej përfundimisht në SHBA, raporton BBC, transmeton Gazeta Sinjali.

Ne do të luftojmë dhe do ta mposhtim këtë variant të ri“, tha ai.

Në fund të javës së kaluar, SHBA njoftoi një ndalim të fluturimeve nga Afrika e Jugut, Botsvana, Zimbabve, Namibia, Lesoto, Eswatini, Mozambiku dhe Malavi. Kanadaja, Britania e Madhe dhe BE-ja dhe vende të tjera kanë kufizuar gjithashtu udhëtimet nga Afrika Jugore.

Të dielën, Kanadaja tha se varianti Omicron ishte zbuluar në dy pacientë që kishin udhëtuar së fundmi në Nigeri. Një rast i tretë u njoftua të hënën.

Zoti Biden tha se ndalimi i udhëtimit kishte blerë pak kohë për SHBA për të studiuar variantin e ri. Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka konsideruar Omicron-in një “variant shqetësues“, ende nuk është e qartë nëse ai lidhet me më shumë transmetim apo më shumë rrezik për shmangien e vaksinave.

Kritikët vunë në dukje se zoti Biden akuzoi ish-presidentin Donald Trump për “ksenofobinë histerike” pasi ai kufizoi udhëtimin nga Kina në janar 2020 pasi koronavirusi u përhap në SHBA.

Guvernatori republikan i Floridës Ron DeSantis hodhi poshtë kufizimet e fundit të fluturimit si një “reagim i gjurit“. Shteti ka ndërmarrë hapa për të ndaluar mandatet e vaksinave dhe maskave ndaj Covid-19 në muajt e fundit.

Në Florida, ne nuk do t’i lëmë ata t’ju mbyllin. Nuk do t’i lëmë ata t’ju marrin punën. Nuk do t’i lëmë t’i dëmtojnë bizneset tuaja. Nuk do t’i lëmë t’ju mbyllin shkollat“, tha zoti DeSantis. 

Ndërsa zoti Biden u kërkoi edhe një herë amerikanëve të hënën të mbanin maska, ai është vënë nën kritika për shkeljen e rregullave të tij.

Ai u fotografua pa një maskë që mbulonte fytyrën e tij gjatë fundjavës së Falënderimeve, ku ai qëndroi në Nantucket, Massachusetts – në një pikë brenda një dyqani që kishte një shenjë në dritare që kërkonte që klientët të mbanin mbulesa për fytyrën.

Zonja e Parë Jill Biden u kritikua gjithashtu të hënën teksa u shfaq në Shtëpinë e Bardhë pa maskë, duke lexuar para një grupi nxënësish të cilët ishin të gjithë të maskuar dhe të distancuar nga shoqëria.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin