image Biden mbërrin në Azi për të forcuar lidhjet Indo-Paqësore në mes të luftës në Ukrainë - Sinjali

Biden mbërrin në Azi për të forcuar lidhjet Indo-Paqësore në mes të luftës në Ukrainë

news image

Presidenti i SHBA Joe Biden ka mbërritur në Korenë e Jugut në pjesën e parë të një turneu aziatik që synon të përforcojë angazhimin e Uashingtonit ndaj rajonit Indo-Paqësor në mes të rritjes së Kinës dhe pushtimit të Rusisë në Ukrainë, transmeton Gazeta Sinjali.

Pas një vizite tre-ditore që përfshin një samit me homologun e tij koreano-jugor, Yoon Suk-yeol, ai do të niset për në Japoni të dielën për bisedime me kryeministrin japonez Fumio Kishida.

Udhëtimi i parë i Biden në Azi si president, megjithatë, është lënë në hije nga ajo që zyrtarët amerikanë e kanë quajtur një “rrezik real të një lloj provokimi” nga Koreja e Veriut, duke përfshirë një provë bërthamore ose raketore.

Në Seul dhe Tokio, Biden do të diskutojë programin bërthamor të Veriut, si dhe lidhjet ekonomike dhe të sigurisë të SHBA-së me dy aleatët e saj të traktatit në Azi. Ai gjithashtu ka të ngjarë të shtyjë për përmirësimin e marrëdhënieve midis dy vendeve pasi lidhjet u përkeqësuan për shkak të grindjeve historike dhe çështjeve territoriale gjatë presidencës së Moon Jae-in të Koresë së Jugut.

Në Tokio, Biden do të mbledhë gjithashtu një samit të liderëve të grupit Quad – i cili përfshin SHBA-në, Japoninë, Indinë dhe Australinë – dhe do të nisë Kornizën Ekonomike Indo-Paqësorit (IPEF), një marrëveshje që synon të vendosë standarde për zinxhirët e furnizimit. , mbrojtja e punëtorëve, dekarbonizimi dhe antikorrupsioni.

“Objektivi kryesor i udhëtimit të Biden në Azi është të mbështesë mbështetjen e aleatëve kryesorë aziatikë për strategjinë e SHBA-së për Indo-Paqësorin”, tha Jaechun Kim, profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Sogang të Koresë së Jugut. “Ekziston shqetësimi se administrata Biden i ka lidhur duart në luftën në Ukrainë, kur kërcënimi i vërtetë është Kina dhe rajoni kyç i interesit të SHBA-së është Indo-Paqësori, jo Evropa.”

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin