COVID-19

Të infektuar

1194

Të shëruar

884

Të vdekur

31

Futboll/ Babai i Khabibit në gjendje të rëndë për shkak të koronavirusit

news image

Kampioni i pamposhtur i UFC në peshat e lehta Khabib Nurmagomedov në orët e para të mëngjesit konfirmoi që babai i tij është në gjendje kritike për shkak të koronavirusit.

Duke folur në Instagram në Rusisht, Nurmagomedov, 31 vjeç, konfirmoi se babai i tij, Abdulmanap Nurmagomedov, kohët e fundit iu nënshtrua një operacioni në zemër për shkak të komplikimeve që rridhnin nga një sëmundje e mëparshme dhe koronavirusi.

Ai vazhdoi të inkurajojë njerëzit në mbarë botën që të mbeten në izolim për të luftuar pandeminë.

“Në rastin tim personal, unë kam pasur më shumë se 20 njerëz të sëmurë nga familja ime,” tha Nurmagomedov në komentet e përkthyera nga ESPN. “Më shumë se 20 njerëz ishin gënjyer në ICU. Dhe shumë prej tyre nuk janë më në mesin tonë. Shumë të njohur kanë vdekur, shumë prindër të të afërmve të mi. Të gjithë kanë vështirësi për t’u marrë me të.
“Ka shumë të shkruara në internet për babanë tim. Babai im, tani, ndodhet në një spital. Ai është në gjendje kritike si rezultat i këtij virusi. Kjo ndikoi në zemrën e tij, sepse vitin e kaluar ai bëri një operacion aty, dhe tani, ata bënë një operacion tjetër. Ai është në një situatë shumë të vështirë, shumë të vështirë. Ne po i kërkojmë All-llahut që ai ta kthejë tek ne “.

Abdulmanap është përgjegjës për futjen e djalit të tij në sportin e mundjes në një moshë të re.

Khabib Nurmagomedov, i cili jeton në Dagestan, është një musliman i devotshëm dhe aktualisht po e agjëron Ramazanin, një periudhë agjërimi fetar. Ai i inkurajoi muslimanët të vëzhgojnë fundin e festës në mungesë të mysafirëve, sesa me tubimet tradicionale.

Nurmagomedov (28-0) ishte planifikuar të mbrojë titullin e tij kundër Tony Ferguson në UFC 249 në 18 Prill, por ai u detyrua të tërhiqej nga periudha për shkak të kufizimeve të udhëtimit jashtë Rusisë.

Ai u zëvendësua në luftë nga Justin Gaethje, i cili e mposhti Fergusonin.

Nurmagomedov nuk ka komentuar mbi një datë të mundshme përleshjeje për shkak të gjendjes së babait të tij. Presidenti i UFC, Dana White, i cili gjatë javës së kaluar ka bërë disa komente publike duke uruar për shëndetin e babait të Nurmagomedov, ka thënë se ai po synon një luftë midis Nurmagomedov dhe Gaethje për Shtator.

/Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin