image Arkeologët gjejnë breshkën shtatzënë nën gërmadhat 2000-vjeçare - Sinjali

Arkeologët gjejnë breshkën shtatzënë nën gërmadhat 2000-vjeçare

news image

Kur mali Vezuv shpërtheu gati 2000 vjet më parë, banorët e lashtë të Pompeit ishin ngrirë në vend nga hiri.

Kështu rezulton se u bë edhe flora dhe fauna e qytetit – duke përfshirë një breshkë shtatzënë me vezën e saj, shkroi BBC të shtunën.

Arkeologët gjetën mbetjet e breshkës të varrosur nën hirin dhe shkëmbin ku ishte vendosur i pazbuluar që nga viti 79 pas Krishtit.

Breshka po strehohej nën një ndërtesë tashmë të shkatërruar kur goditi fatkeqësia vullkanike.

Arkeologët gjetën mbetjet gjatë gërmimit të një zone të qytetit që banorët e lashtë e kishin rindërtuar pas një tërmeti të mëparshëm që shkatërroi Pompein në vitin 62 pas Krishtit.

Ekspertët thonë se fakti se ajo u gjet me një vezë sugjeron se ajo ngordhi ndërsa përpiqej të gjente një vend të qetë për të vendosur pasardhësit e saj.

Një kalimtar i cili qëlloi ai kur po bëheshin gërmimet, e përshkroi momentin kur u gjet dhe u nxor breshka.

“Ata sapo kishin hequr mburojën e breshkës, kështu që ajo që dukej ishte skeleti dhe veza. Ishte e kafenjtë e qelë, ngjyrë rëre. Nuk do ta njihja se ishte një vezë nëse nuk do të më tregonin”, ka thënë kalimtari.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin