image Ancelotti shpreson që ta mposht Liverpoolin në finale dhe t'i bëjë një favor të madh Milanit - Sinjali

Ancelotti shpreson që ta mposht Liverpoolin në finale dhe t’i bëjë një favor të madh Milanit

news image

Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti tha se ai është më i fokusuar në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Liverpoolit dhe potencialisht të ndihmojë Milanin sesa të humbasë Kylian Mbappe.

Sulmuesi francez zgjodhi të zgjasë kontratën e tij me Paris Saint-Germain gjatë fundjavës.

Vendimi i tij shkaktoi një reagim të furishëm nga tifozët madrilen dhe madje edhe disa lojtarë, por Ancelotti tha se nuk po mendon për këtë.

Duke folur në një ditë mediatike të UEFA-s përpara finales së Ligës së Kampionëve, ish-trajneri i Milanit tha: “Nuk do të flas për lojtarët që nuk janë në Madrid. Lojtari e di se për çfarë duhet të mendojnë: finalen.”

Ancelotti ka një të kaluar në betejë kundër Liverpoolit si lojtar ashtu edhe si trajner. Ai ishte pjesë e skuadrës së Romës e cila humbi në shtëpi në finalen e Kupës Evropiane të vitit 1984, ndërsa ishte menaxher i Milanit kur lanë epërsinë 3-0 për të humbur me penallti në finalen e Ligës së Kampionëve 2005.

Ai ka shijuar gjithashtu disa momente pozitive si hakmarrja e finales së Champions League me një fitore në Athinë në 2007 si trajner i Milanit dhe e udhëhoqi Evertonin drejt fitores së parë në Anfield në më shumë se 20 vjet.

Fitorja për Madridin do të ishte një nxitje për ish-klubin Milan, sasia e të cilit prej shtatë fitoresh të Kupës Evropiane, e cila është përmirësuar nga Madridi, do të barazohej me Liverpoolin nëse skuadra e Jurgen Klopp do të mbizotëronte në Paris.

Ai shtoi: “[Ka pasur] shumë lidhje të shkëlqyera gjatë shumë viteve. Finalja e Kupës Evropiane të vitit 1984 ishte një tragjedi sportive. Unë u lëndova, finalja e Kupës së Europës në Romë, disfata në shtëpi. Fatkeqësi.

“[Në] 2005, një tjetër tragjedi sportive. Në Stamboll, një finale që dukej se ishte fituar tashmë, por humbëm me penallti.

“[Në] 2007, siç tha [sulmuesi i Liverpoolit, Mohamed] Salah, ishte koha për hakmarrje në Athinë. Më pas derbi i Merseyside dhe fitorja e parë e Evertonit në Anfield për 21 vjet.

“Kaq shumë kujtime, të mira dhe të këqija dhe një respekt i madh për një klub kaq historik – si Madridi. Mendoj për Bob Paisley-n, i cili, si [Zinedine] Zidane dhe unë, është i vetmi [menaxher] që ka fituar Ligën e Kampionëve tre herë.

“Finalja me Liverpool-in është e veçantë, por për mua ka një motiv shtesë: Liverpooli ka gjashtë tituj të Ligës së Kampionëve dhe Milani shtatë: Kam shumë miq që mbështesin Milanin, të cilët këto ditët e fundit më kanë kërkuar t’i mposht për të mos u ngjitur lart“, ka deklaruar Ancelotti.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin