COVID-19

Të infektuar

4512

Të shëruar

2156

Të vdekur

97

Aktorja e parë që nënshkroi kontratë në Hollywood

news image

Aktorja Mary Pickford më 24 qershor të vitit 1916, bëhet ylli i parë femër që nënshkroi kontratë miliona dollarëshe në Hollywood.

Lindur në Toronto, Kanada më 1892, e pagëzuar si Gladys Mary Smith, ajo u bë aktore, regjisore dhe skenariste e njohur me emrin ‘e dashura e Amerikës’ në periudhën e filmit pa zë.

Vdiq më 1979, në Santa Monika, Kaliforni. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin