image 10 të vdekur e dhjetëra të plagosur nga një sulm në Afganistan - Sinjali

Afganistan/ 10 të vdekur e dhjetëra të plagosur nga një sulm në Afganistan

news image

Një sulm me bombë në Afganistan la të vdekur rreth 10 persona, ndër ta edhe një fëmijë si dhe plagosi rreth 27 të tjerë.

Më bombë u sulmua një minibus, që transportonte rekrutë të rinj të ushtrisë në qytetin Xhalalabad.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur në provincën lindore NanGarhar në Afganistan.

Për sulmin e rëndë nuk mori asnjë grup, por dyshimet janë të forta që sulmin ta kenë kryer talebanët.

Arritja e një marrëveshjeje të paqes midis talibanëve dhe Shteteve të Bashkuara dështoi muajin e kaluar, pasi presidenti amerikan, Donald Trump urdhëroi ndërprerjen e bisedimeve./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: